Lahana Sarması

lahana_sarma_5

 

Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi; yazın taze sebzelerle yapılan dolma, kışın yerini kuruluk dolmasına veya lahana-yaprak sarmasına bırakır.

Lahana sarması da zeytinyağlı ve kıymalı olarak yapılır. Son yıllarda lahanaların sarım için uygun olmadığından şikayet ediliyor.

 

lahana_sarma_1

 

Lahanalar iyice incelendiğinde şekil olarak; yassı ve top yuvarlak şeklinde iki türlü, renk olarak da yeşil, beyaz-yeşil ve beyaz olarak üç türlüdür.  En iyisi, yassı ve beyaz olandır, yada yassı beyaz-yeşil yani resimde soldaki gibi olandır. Büyük marketlerde genelde top şeklinde olanlar vardır, yassı olanları almaya gayret edelim.

 

lahana_sarma_2

 

Lahana sarmanın püf noktası, lahana yapraklarını tek tek ayırmaktır, bunu da çiğden yapmak zordur. Resimdeki gibi kök veya sap kısmının dört tarafından bıçak sokarak köşeli külah şeklinde sapı çıkarılır böylece  damarları sapından  ayrılır ve kaynayan suya sap tarafı alta gelecek şekilde oturtularak  5 dakika tutulur ve ocaktan alınarak kolayca yapraklar ayrılmış olur.

 

lahana_sarma_3

 

Karışık dolmadaki gibi sarma içi malzemeleri hazırlanır ve sarılarak bir tencereye dizilir. 1,5-2 bardak sıcak su eklenerek üzerine kapak yada tabak oturtularak kaynamadan sonra kısık ateşte pişirilir.

 

lahana_sarma_4

 

Celp sosu yapılır ve üzerine ilave edilerek sosla beraber 5 dk daha pişirilir.

 

lahana_sarma_5

 

Celp soslu lahana sarması hazırdır.

İkinci tabak garanti

Afiyet olsun

2,966 total views, 5 views today

Bir Cevap Yazın