Şalgam Suyu

Eskiden Adanalıyım deyince hemen 3 şey sorulurdu. Fellah, Kebap ve Şalgam.

Şalgamın siyah havuçtan yapıldığını kimse bilmezdi. Sonradan endüstriyel şalgam markaları çıkınca ulusal oldu fakat tadı elde yapılanlardan tamamen farklıydı. Şalgam yerine sitrik asitli koruyuculu su içilmeye başlandı. Çünkü gerçek şalgam, olduktan sonra bir hafta içinde tüketilmesi gerekir, aksi taktirde bozulmaya başlar.

 

Şalgamın ana maddesi resimdeki gibi siyah havuçtur, eylül ayında pazarlarda satılmaya başlar, Ocak ayında da bitmeye başlar.

 

Siyah havuç çok çabuk boya verdiği için temizlenirken v e kesilirken dikkat edilmeli yoksa tezgah ve tüm yerler mor renkte olur. Havuçlar, dışı soyulduktan sonra 10-15 cm uzunluğunda resimdeki gibi kesilir.

 

Şalgamın malzemeleri oldukça basittir. Havuç, su, tuz, bulgur unu ( bulamazsanız normal unda kullanılır.) , çok az kuru maya, olmaya yakın biraz limon suyu. Resimde soldaki normal undan biraz farklı bulgur unu ve sağdaki ise kuru mayadır.

 

Eskiden beri bildiğim tarif oranı, 5 litrelik kavanoza 1,5 kg siyah havuç, bir fincan bulgur unu, yarım çay kaşığı kuru maya, 1,5 yemek kaşığı tuzdur. 5 gün sonra açılıp tadına bakılır, eğer eksikse tuzu ve limon suyu ilave edilir. Şalgam fermantasyonla olduğu için cam kavanozda yapılması gerekir.

Ben 3 kavanoz yaptığımdan dolayı resimdeki gibi hamuru yapmak için 1 su bardağı bulgur ununa 1 çay kaşığı kuru maya eklenir ve alabildiği kadar ılık suyla yoğurulur. Mayalanması için 30 dk üstü kapatılarak bekletilir.

 

Hamurun mayası gelince beze yapılıp bir tülbent bezine yerleştirilir, çift taraflı kapatılarak bohça yapılır, biraz gevşek bağlanır ki şişme ihtimali göz önünde bulundurulur.

 

Kavanoza sırasıyla havuç, hamur, tuzlu su konulur ve ağzı sıkıca kapatılır ve kapalı bir yerde 5 gün bekletilir.

 

5 gün sonra tadına bakılır, tuzu eksikse ilave edilir, yarım limonun suyu sıkılır, tekrar 5 gün daha bekletilir.

 

10 gün sonra tamamıyla doğal, ev yapımı şalgam hazırdır. Yararları saymakla bitmez fakat benim küçükken bildiğim en fazla yararı; göz ve sindirim içindi.

İsterseniz acı biber turşusunun suyunu ekleyerek acılı şalgam suyu elde edilir.

Afiyet olsun

 

 

2,196 total views, 7 views today

Bir Cevap Yazın